Windows yüklü bilgisayarınız için en gerekli uygulamalar

Eğer yakın zamanlarda yeni bir dizüstü bilgisayar satın aldıysanız, hangi uygulamaları indireceğinize karar vermekte zorlanıyor olabilirsiniz. İhtiyacınız olabilecek en iyi Windows uygulamalarını sizler için bir araya topladık.

Zoom
2020’yi tanımlayan bir uygulama varsa, bu kesinlikle Zoom’dur. Biz de yıl boyunca bu uygulamayı basın toplantıları veya kendi toplantılarımız için kullandık. Yavaş ve dengesiz internet bağlantısına sahip olsanız bile, toplantıları düzgün şekilde gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır. Bu arada bağlantı sorunları yaşıyorsanız, video yayınınızı kapatmak de genellikle işe yarayacaktır. Zoom, kolay video görüşmeleri için her türlü kolaylığı ve imkanı sağlıyor. Arka plan resminizi özelleştirebilir, sohbet profilinizde kişisel notlar ayarlayabilir, dikey ve yatay düzenler arasında geçiş yapabilir ve hatta bunlardan daha fazlasını gerçekleştirebilirsiniz. Ücretsiz plandaki kullanıcılar, 40 dakika ile sınırlı olarak 100 katılımcıya kadar oturumlara ev sahipliği yapabilir. Belirli bir yıllık bir ücret karşılığında sınırsız arama süresi, bulut kaydı ve tek oturum açma gibi avantajlar ekleyebilirsiniz.

ZOOM İNDİR

Skype
Skype, Zoom kadar iş odaklı özelliğe sahip değil. Ancak bir Microsoft ürünü olduğu için Windows 10 ile daha fazla entegrasyona sahiptir. Microsoft hesabınızla oturum açabilir ve onu şirketin OneDrive ve Outlook gibi diğer yazılımlarına bağlayabilirsiniz. Skype ile kişileri ekleyebilir ve onları doğrudan arayabilirsiniz. Herhangi bir link göndermenize gerek yoktur. Ayrıca onlara mesaj da gönderebilirsiniz. Üstelik dosyaları yalnızca sohbet penceresine sürükleyip bırakarak paylaşabilirsiniz.

SKYPE İNDİR

Paint 3D
Paint, okul yıllarında basit resimler yapmak ve bilgisayar kullanma hevesimizi gidermek için kullandığımızdan bu yana uzun bir yol kat etti. Paint 3D’yi Windows PC’nize önceden yüklenmiş olarak gelen bir yazılım olarak göz ardı etmek kolaydır, ancak aslında bu uygulama Microsoft Store’daki en iyi uygulamalardan biridir. Temel resim çalışmaları için bu uygulamayı kullanabilirsiniz ve elinizin altında her türlü araç olacaktır. Kullanıcılar her türlü doku, filtre ve aydınlatma seçeneğiyle 2D kreasyonlara ek olarak üç boyutlu modeller yapmak için ücretsiz programı kullanabilir. Ayrıca, 3D modelleri Word, PowerPoint ve Karma Gerçeklik Görüntüleyici gibi diğer Microsoft uygulamalarına kolayca kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

PAINT 3D İNDİR

Spotify
Spotify’ı kullanmıyor olsanız bile, kullanan en az bir kişiyi mutlaka tanıyorsunuzdur. Spotify Windows uygulamasında gezinmek kolay, size her türlü öneriye ve seçilmiş çalma listelerine erişim sağlıyor. Elimde çok fazla müzik platformu seçeneği var ve Spotify Premium da bunlardan bir tanesi. Sunduğu tavsiyeler ve otomatik olarak oluşturulan listeler hoşunuza gidecektir. Eğer müzik dinlemeyi seviyorsanız Spotify Premium aboneliğini öneririz. Bu sayede reklamlardan kurtulur ve internete bağlı değilken de müzik dinleyebilirsiniz. Bunun için ayda 17,99 TL ücret ödemelisiniz. Bu arada yeni üyeler için 3 ay ücretsiz kullanım imkanının bulunduğunu da belirtelim.

SPOTIFY İNDİR

Netflix
Netflix adını herhalde Türkiye’de de duymayan kalmamıştır. Netflix, birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de en popüler içerik yayın servislerinden bir tanesi. Üstelik Microsoft Store’daki en popüler uygulamalardan biridir. Bir internet tarayıcısında gezinmek zorunda kalmadan dizileri ve filmleri hızlı bir şekilde açmak için Windows uygulamasını kullanabilirsiniz. Eğer farklı cihazlarda da Netflix’i kullanıyorsanız, içerikler cihazlar arasında senkronize oluyor, böylece bilgisayarınızda bir bölümü duraklatabilir ve telefonunuzda kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Netflix üyeliği aylık 17,99 TL’den başlıyor. Uygun planı; aynı anda kaç ekranda izlemek istediğinize ve HD veya Ultra HD içeriklere erişmek isteyip istemediğinize göre seçebilirsiniz.

NETFLIX İNDİR

VLC
Netflix, BluTV ve benzeri içerik yayın servislerinin yaygınlaşması ile birlikte internet üzerinden doğrudan bilgisayara indirilip izlenen içerikler azaldı. Başkaları için durum nasıl, bilemem. Ancak benim tarafımda durum bu şekilde. Yine de, hâlâ yerelde tuttuğunuz içeriklere güveniyorsanız, o hâlde VLC bilgisayarınızda mutlaka olmalı. VLC bir akış hizmeti değil, ancak yine de oldukça kullanışlı olan bu uygulama her türlü formatı işleyebilen ücretsiz bir medya oynatıcıdır. Ekolayzer ayarları ve müzik çalma için ön ayarlar dahil olmak üzere görüntüleme deneyimini iyileştirmek için bazı özellikler içeriyor. Hatta DVD’lerden ve CD’lerden de içerik oynatabiliyor.

VLC İNDİR

WhatsApp Desktop
Aslına bakarsanız, WhatsApp’ın tarayıcı üzerinden çalışan web versiyonu mobil uygulamadaki sohbetleri dizüstü veya masaüstü bilgisayara yansıtmak için yeterli oluyor. Ancak ayrı bir uygulamanın rahatlığını isterseniz, o hâlde WhatsApp Desktop uygulamasını bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Bu çok kullanışlı uygulama sayesinde görüşmelerinizi tek bir yerde görebilir, sohbetlerinizi bilgisayar üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik PC’nizdeki dosya, video veya fotoğrafları da kolaylıkla paylaşabilirsiniz.

WHATSAPP DESKTOP İNDİR

Messenger
Artık Windows için de; iOS ve Android için Messenger uygulamalarıyla neredeyse aynı görünüme sahip olan bir Facebook Messenger uygulaması var. Web uygulamasının bazı özellikleri, yani sesli ve görüntülü arama ise eksik. Eğer sohbetlerinizi üzerinde çalıştığınız internet tarayıcısından ayrı tutmak, Facebook Messenger sekmesinde görünen uyarının dikkatinizi dağıtmasını önlemek isterseniz, bu uygulamayı kullanabilirsiniz.

MESSENGER İNDİR

Discord

Discord, yola oyuncular için bir hizmet olarak başladı, ancak şirket bu yıl onu daha fazla kullanıcı kitlesine genişletmek için epey çaba gösterdi. Hizmeti iş ortamlarında, hayran topluluklarında veya sadece arkadaş gruplarıyla sohbet etmek için kullanan kişiler arasında görmek her zamankinden daha yaygın hâle geldi. Discord yalnızca yazılı sohbeti sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda kullanışlı ve genel olarak kararlı olan ses kanallarını kurmak da çok büyük işlevsellik taşıyor. Çeşitli ek özellikler için, Nitro Classic’e ayda 4,99 ABD doları veya Nitro’ya ayda 9,99 ABD doları karşılığında abone olabilirsiniz.

DISCORD İNDİR

Instagram

Evet, Instagram için de bir Windows uygulaması var ve tarayıcı uygulamasından da çok daha iyi çalışıyor. Telefonunuzda Instagram ile yapabileceğiniz hemen her şeyi Windows uygulamasında da yapabilirsiniz. Fotoğrafları ve hikayeleri görüntüleme, DM’leri okuma ve yanıtlama veya IGTV videoları izleme bunların arasında yer alıyor.

INSTAGRAM İNDİR

WPS Office
Aslına bakarsanız, bir Windows PC’de çalışacak en iyi Office çözümleri Microsoft’a ait. Ancak Microsoft 365 için ödeme yapmak istemiyorsanız, onun yerine WPS Office’i kullanabilirsiniz. Microsoft 365’e oldukça benzer olan bu paket ve tamamen ücretsiz olması dışında, Office belgelerini açabilir ve düzenleyebilir. Bu yazılım paketi, neredeyse tüm Microsoft Office biçimlerini (örneğin .docx, .ppt ve .xls dahil) açabilen Writer (Word), Spreadsheets (Excel), PDF Editor ve Presentation (PowerPoint) uygulamalarını içerir. Hepsi de oldukça iyi ve Office tarafındaki rakiplerine benzer bir deneyim sağlıyor. WPS’nin kendine ait bazı kullanışlı özellikleri de mevcut. Örneğin, Writer, birden çok belgeyi tarayıcıya benzer sekmelerde açık tutmanıza izin veriyor.

WPS OFFICE İNDİR

Microsoft Yapışkan Notlar

Yapışkan Notlar, hiç olmadığı kadar basit bir uygulamadır. Eğer henüz denemediyseniz, mutlaka bir şans vermelisiniz. Post-It mantığıyla çalışan bu uygulama ile kendinize notlar veya anımsatıcılar oluşturabilir ve bunları ekranınızın bir köşesinde tutabilirsiniz.

YAPIŞKAN NOTLAR İNDİR

7-Zip
Ne yapacağınızı bilmediğiniz bir uzantıya sahip bir dosya alırsanız (.RAR gibi), açmak için 7-Zip gibi bir programa ihtiyacınız olabilir. Bu program dosyaları sizin için sıkıştırır ve dosyalarınızı parolayla korumanıza izin verir.

7-ZIP İNDİR

About the Author

Bunları da beğenebilirsiniz